UZEX haftalik dayjesti (9-15-fevral)
O‘tgan hafta davomida, yaʼni 9-15-fevral kunlari “O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi” AJning barcha savdo platformalarida 43 014 ta bitim tuzilgan bo‘lib, bu avvalgi haftaga nisbatan 10,6 %ga ko‘pdir. Ularning 41,1 % birja savdolariga, qolgan 58,9 % qismi esa elektron tijorat savdo tizimlariga to‘g‘ri keldi.
Davlat xaridlari tizimlarida o‘tkazilgan elektron savdolar natijasida byudjet va korporativ buyurtmachilarining qariyb 115,6 mlrd so‘mlik mablag‘lari tejaldi.
Ko‘rib chiqilayotgan davr mobaynida onlayn-auksion orqali 275 ta telefon raqamlar sotildi.
Birja savdolari
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ochiq birja savdolari orqali jami 17 668 ta bitim tuzildi.
Ammoniy sulfat
O‘tgan haftada birja savdolari orqali 5 034,0 tonna ammoniy sulfat sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 128 nafar xaridor ishtirok etdi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 1 007,0 tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ammoniy sulfatning kunlik o‘rtacha narxlari mahsulotning bir tonnasi uchun 2 729,5 ming so‘mdan 2 573,8 ming so‘mgacha pasaydi.
Sement
Birja savdolariga 407 645,0 tonna sement qo‘yildi va undan 135 475,0 tonnasi, yaʼni 33,2 % qismi sotildi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 27 095,0 tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda sement bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 601,0 ming so‘mdan 587,8 ming so‘mgacha pasaydi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 66 nafar xaridor ishtirok etdi.
Paxta tolasi
O‘tgan hafta mobaynida birja savdolariga 21 044,0 tonna paxta tolasi qo‘yildi va undan 8 824,0 tonnasi, yaʼni 41,9 % sotildi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 1 765,0 tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda barcha navli paxta tolasi bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 17 372,5 ming so‘mdan 16 858,4 ming so‘mgacha pasaydi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 9 nafar xaridor ishtirok etdi.
Barcha tovarlar uchun haftalik kotirovkalar bilan mazkur havola orqali tanishib chiqishingiz mumkin.